Emoții, gânduri, speranțe. A sosit ziua mult așteptată, în care au fost divulgate rezultatele concursului de scenarii “Mediu și dezvoltare durabilă” organizat de către Ambasada Franței în Republica Moldova, CNC Franța și Centrului Național de Cinematografie din Moldova.
În urma celei de-a doua etape a concursului, care a avut loc pe 11 aprilie, la sediul CNC Moldova, membrii juriului, au ales pentru finanțare, din cele 16 scenarii selectate în prima etapa a concursului, 10 din ele.
Concursul de scenarii a fost bazat pe două teme – “Drepturile omului” și “Mediul înconjurător”. Scenariile selectate au fost scrise pentru filme documentare. Cei 10 câștigători ai concursului vor primi o bursă de 20 000 lei, iar proiectul urmează să fie realizat timp de 6 luni. Colobararea internațională a celor două CNC-uri – din R. Moldova și din Franța, le permite, și ajută cineaștii să-și realizeze ideile.
Pe 13 și 14 aprilie, la sediul CNC Moldova, se va desfășura un Atelier de lucru cu Dna Marie-Claude Sceveau care are în spate 35 ani de carieră în cadrul CNC Franța, pentru perfecționarea scenariilor și a dosarelor.
Clasamentul proiectelor selectate
Nr. | Proiectul | Echipa |
1. | ”Face to Face„ | Raisa Răzmeruță Ion Gnatiuc Artiom Zavadovschi |
2. | ”Alpha Beta Gamma„ | Dragoș Turea |
3. | “Dragostea nu e o potocală„ | Otilia Babară |
4. | ”Documentarul despre rîul Nistru„ | Andrei Moraru Victor Gălușca |
5. | ”Tortrele Prutului și carierele de piatră„ | Victor Galușca Andrei Moraru |
6. | ”Definiția mea„ | Elena Rotăreanu Cristian Oloi Tudor Stubei Valentin Stavilă |
7. | ”Jonny„ | Ștefan Scutari Ruslan Carlan |
8. | ”Eu colorez doar cu negru„ | Natalia Sava Vadim Belocur Adrian Moscalu |
9. | ”Quo vadis?„ | Petronela Berbecaru |
10. | ”Copii satului„ | Diana Vlas Feodor Cantîr Cristian Niholat |